17:26 США стягують сили до Ірану, який готовий відповісти на санкції | |
Атомний підводний човен ВМС США Annapolis і ескадрений міноносець Momsen пройшли через Суецький канал і вийшли в Червоне море, повідомляє РИА "Новости". Під час проходження кораблів з Середземного в Червоне море адміністрація Суецького каналу вжила найсуворіших заходів безпеки: було припинено рух всіх поромів і автомобілів по мосту над каналом, обмежено рух транспорту по магістралях, які проходять уздовж нього. На озброєнні обох кораблів - системи запуску крилатих ракет "Томагавк", які зазвичай використовуються для придушення сил ППО противника і знищення інших важливих цілей. Куди саме тримають курс субмарина і міноносець ВМС США, невідомо, але їхній перехід у Червоне море збігся із загостренням відносин між Вашингтоном і Тегераном. Влада Ісламської республіки пригрозила перекрити Ормузьку протоку, яка є основною водною артерією для транспортування арабської нафти, після чого США істотно збільшили угруповання свого військово-морського флоту в регіоні.
Тепер у районі Перської затоки несуть чергування дві американські авіаносні ударні групи на чолі з авіаносцями Abraham Lincoln та Carl Vinson. У березні, як очікується, до них приєднається ще один авіаносець - Enterprise. Не виключено, що субмарина Annapolis і міноносець Momsen направляються в той же район. У Вашингтоні вже загрожують Тегерану створенням потужної зброї для руйнування підземних ядерних об'єктів Ірану: Пентагон у терміновому порядку просить у Конгресу додаткових коштів на ще більше збільшення потужності своєї найпотужнішої на сьогоднішній день бомби, що іменується в пресі "нищителі бункерів". Але наразі американські військові визнають, що навіть вона не в змозі знищити підземні ядерні заводи цієї країни. Водночас глава Пентагону Леон Панетта заявив, що Іран може створити ядерну зброю протягом одного року, а засоби її доставки - за два-три роки, підкресливши, що для США та Ізраїлю це "червона риска". Відповідаючи на запитання, чи можливо в даній ситуації застосування сили проти Ірану, він підкреслив, що "ніякі заходи не знімаються з порядку денного".
Іран на санкції відповість санкціями Іран обмежить поставки нафти в країни, які загрожують ісламській республіці економічними санкціями. Про це заявив міністр нафти країни Рустам Кашемі (Rostam Qasemi). "Ми відповімо санкціями на санкції", - сказав Кашемі, повідомляє Lenta.ru, посилаючись на Reuters. Міністр нафти зазначив, що обмеження експорту не завдасть серйозного збитку економіці Ірану. "У іранської нафти є свій ринок, навіть якщо ми скоротимо поставки в Європу", - заявив Кашемі. Він не перерахував країн, щодо яких може бути введено обмеження на експорт нафти. Міністр також не уточнив термінів запровадження санкцій, заявивши, то це трапиться "вже невдовзі". За інформацією агентства, парламент Ірану повинен був обговорювати подібні заходи ще в неділю, 29 січня, але уряд країни відклав внесення законопроекту. Країни Євросоюзу погодили ембарго на постачання нафти з Ірану 23 січня. Угода передбачає негайну заборону на купівлю сирої нафти з Ірану. Зобов'язання за вже укладеними контрактами повинні бути виконані до 1 липня 2012 року.
Це рішення стало реакцією на доповідь комісії МАГАТЕ, яка вважає, що Тегеран займається розробкою ядерної зброї під прикриттям розвитку мирного атома. Європейські держави також вели переговори про аналогічні санкції до Ірану з боку інших країн, але не досягли успіху. Так, 30 січня Індія відмовилася підтримувати ембарго. Іран постачає в Європу близько 20 відсотків видобутої в країні нафти, основними імпортерами якої є Греція, Іспанія та Італія. У середині січня Саудівська Аравія заявила про готовність наростити обсяги експорту нафтопродуктів, якщо у покупців виникне така необхідність. | |
|
Всього коментарів: 0 | |